Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci 1-8 lata

NOWOŚĆ! 
Zajęcia umuzykalniające dla dzieci 1-4 lata i 5-8 lat.
Zachęcamy do zapisów - ruszamy od października!

***

Oto co o zajęciach pisze instruktorka, Karolina Paluch-Trześniewska:

Dzieci rodzą się utalentowane i niezwykle twórcze. Muzykalność jest jedną z wielu dziedzin takich jak mowa czy poruszanie się, do których każdy człowiek ma predyspozycje od samego początku. Tak więc poczucie rytmu, melodii i harmonii nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych ludzi, ale dla wszystkich.

Dzieci poznają dzieło, doświadczają jego dynamiki, tempa, rytmu i przeżywają „na sobie", reagując ruchem, słowem. Zajęcia takie nie nużą, ponieważ dzieci chcą wielokrotnie słuchać utworu, gdyż za każdym razem mogą być w innej roli, grać na innym instrumencie, zmieniać rekwizyt czy partnera w tańcu.

Poprzez nacisk na tworzenie muzyki metoda Carla Orffa wyzwala w dzieciach postawę twórczą, odkrywczą, co z kolei pomaga w rozwoju kreatywności, wyobraźni, pamięci i skupieniu uwagi. W tej metodzie każde dziecko może wyrazić muzykę, którą przeżywa w swój własny, indywidualny sposób np. wyklaskiwanie jakiegoś rytmu, tupanie, skakanie itp.

Aktywne słuchanie muzyki – to metoda poznawania sztuki w sposób zintegrowany (występuje drama, pantomima, plastyka, ruch, taniec), ukazująca podstawowe cechy muzyki (rytm, melodia, harmonia) przy pomocy realizacji różnorodnych opracowań utworów muzycznych. Wykorzystywane są przykłady muzyczne z różnych epok baroku, klasycyzmu i inne, a także utwory i piosenki ludowe oraz popularne. Takie „Batimuzykowanie" podczas zajęć rozwijających kreatywność to dawka pozytywnej energii na cały dzień.

Słuchanie muzyki według Batii Strauss integruje różne formy aktywności: granie, tańczenie, mówienie krótkich wierszy lub wyliczanek, rytmiczne powtarzanie prostych gestów, próby śpiewania linii melodycznych słuchanych utworów, czy też rytmiczne snucie dowolnej opowieści. Największą radością dzieci jest, gdy mogą obcować z muzyką, aktywnie wchodząc w różne role (dyrygent, muzyk) przy użyciu różnych rekwizytów (instrumenty, pałeczki, krążki).

Bardzo ważne jest to, by odciąć się od wszelkich utartych schematów i dać się ponieść emocjom, twórczo improwizować. Poprzez spontaniczny i kreatywny ruch dzieci polubią muzykę, gdy otrzymają łatwe i atrakcyjne sposoby jej poznawania i wykonywania.

Zajęcia umuzykalniające - zapisy 2021

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci 5-8 lat

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Partner medialny

PARTNER I WSPÓŁORGANIZATOR SANDOMIERSKICH WIANKÓW FLISACKICH 2023