Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Sandomierskie Centrum Kultury

Sandomierska Noc Muzeów 2023 – podsumowanie

Utworzono dnia 16.05.2023

13 maja 2023r. odbyła się Sandomierska Noc Muzeów. Sandomierskie Centrum Kultury po raz kolejny wzięło udział w tej niezwykłej akcji promującej zwiedzanie obiektów muzealnych, historycznych i atrakcji turystycznych o nietypowej, nocnej porze. Na tę okazję przygotowaliśmy szereg atrakcji i wydarzeń dla mieszkańców i turystów:

  • wstęp na Bramę Opatowską, na której można było wysłuchać historii Bramy i ciekawostek z nią związanych. Opowiadali je nasi pracownicy przebrani w stroje średniowieczne i renesansowe. Dodatkowo na tę okazję taras widokowy został specjalnie podświetlony.
  • wstęp do sandomierskiej Podziemnej Trasy Turystycznej, również został uatrakcyjniony specjalnymi iluminacjami w poszczególnych pomieszczeniach.
  • nocny spacer „Sandomierz w pigułce” z przewodnikiem SCK po Sandomierzu w niezwykłym anturażu: mroki nocy rozświetlało światło pochodni niesionych przez naszych pracowników przebranych w stroje dawne (renesansowe i barokowe), przypominające postaci  z obrazów Jana Vermeera. Zarówno pierwszy, jak i drugi spacer przyciągnęły liczne grono zainteresowanych nocnym zwiedzaniem miasta.

Równolegle w czasie w Sali Ekspozycyjnej Ratusza odbyły się: wernisaż wystawy prac, których autorami są uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych przez instruktora, Marcina Wąsika, w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej oraz „Kawiarenka z potencjałem” - wydarzenie w ramach prowadzonego projektu „Podziel się pomysłem – sposób na diagnozę w Sandomierzu”. Każdy, kto przybył do Sali Filarowej, mógł zasiąść przy stoliku z filiżanką kawy lub herbaty i słodkim poczęstunkiem i przy okazji wyrazić swoje zdanie, pogląd na potrzeby kulturalne w Sandomierzu.

Drugim działaniem projektowym był happening „Studnia Pytań”, podczas którego chętni mogli przypiąć do sznurka rozwieszonego wokół studni na Rynku kartki, na której spisali swoje  odpowiedzi na postawione przez nas pytania. W efekcie końcowym studnię okalała kolorowa girlanda i ożywiała ją wizualnie, będąc jednocześnie zwrotną informacją dla badaczy.

Z ogromnego zainteresowania i frekwencji oraz wyrażonych podziękowań i zadowolenia uczestników wnioskujemy, że Sandomierz znów zapewnił niezwykłą rozrywkę podczas Nocy Muzeów i zostawił w pamięci zwiedzających mnóstwo wartościowych wspomnień, jak choćby widok na nocną panoramę naszego pięknego miasta.

Poniżej przedstawiamy statystyki odwiedzin w godz. 17:00-23:00:

  • Brama Opatowska: 1195 os.
  • Podziemna Trasa Turystyczna: 953 os.

Wystawy prezentowane w Sali Ekspozycyjnej Ratusza odwiedziło przez cały dzień 723 os.

Sandomierska Noc Muzeów 2023 – podsumowanie

Utworzono dnia 16.05.2023, 08:33

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Partner medialny

PARTNER I WSPÓŁORGANIZATOR SANDOMIERSKICH WIANKÓW FLISACKICH 2023