„Rozpalcie mi ognisko, zapadła, zapadła już noc...”
W miniony weekend, 23-25.06.2023r., odbyło się wielkie wydarzenie – po raz pierwszy odbyły się Sandomierskie Wianki Flisackie. Był to piękny hołd oddany historii sandomierskiego flisactwa, ale też tradycji obchodów Nocy Świętojańskiej.
W piątek, 23 czerwca, odbyła się niezwykła parada drewnianych łodzi po Wiśle. Byliśmy także świadkami rytuału chrztu trzech łodzi – otrzymały one następujące imiona: Natalia, Florian i Tadeusz. Dzięki temu, że tradycje flisackie powracają do Sandomierza, zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mogli bliżej poznać tę część historii Sandomierza i Wisły.
Z kolei w sobotę, 24 czerwca, w symboliczny sposób Sandomierz przyjął w swe mury brać flisacką, która przez 300 lat miała zakaz wstępu za mury miasta. Swoje rozstrzygnięcie miały również wiankowe konkursy. Mogliśmy także w zbliżony do staropolskich obrządków sposób upleść wianek z kwiatów i roślin polnych, traw, zbóż i ziół. Aktorzy Teatru Dramatycznego SCK w Sandomierzu przygotowali na tę okazję inscenizację rzucania wianków na wodę, a także widowiskowy happening nawiązujący do rytuałów Nocy Świętojańskiej, a właściwie Nocy Kupały, w trakcie której nie tylko rzucano wianki, śpiewano, tańczono wokół ognia i skakano przez paleniska. To była także noc czarów, poszukiwania kwiatu paproci i bezkarnej miłości.
Na Bulwarze nie brakowało różnorodnych atrakcji: mogliśmy spotkać się z przodkami z naszych ziem dzięki Stowarzyszeniu Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera, którzy zaprezentowali dawne stroje, artefakty i zaprosili do wypieku podpłomyków.
Swoje stoisko archeologiczne oraz warsztaty lepienia z gliny poprowadziła wspaniała Monika Bajka z Pracowni Archeologicznej Trzy Epoki. Nie brakowało chętnych do lepienia, zarówno młodszych, jak i starszych.
Mogliśmy skosztować lokalnych i zdrowych pyszności produkcji Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego.
Kawałek dalej można było przejść się wzdłuż szpaleru kolorowych namiotów ze specjałami przygotowanymi przez panie z KGW Milczany, KGW Andruszkowice, KGW Wilczyce, KGW Faliszowice i KGW Gierlachów. Stoły pełne były słodkich wypieków, zimnych i ciepłych napojów, przetworów owocowych i warzywnych, pierogów, pieczeni i mięsiwa, czy pieczywa.
„Napędzani Wisłą” przygotowali wyjątkowe warsztaty szkutnicze – wszyscy chętni mogli zgłębić tajniki dłubania, ciosania łodzi z ogromnego pnia drzewa. Jak się okazało praca była mozolna i niełatwa, wymagała siły i rozmachu.
Przebywającym na bulwarze przygrywała kapela ludowa „Powiślanie”, działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy.
Wieczorami przy siedzibie MOSiRu płonęły ogniska, podczas których zgromadzeni wspólnie muzykowali i śpiewali szanty, a także opiekali w ogniu ziemniaki.
Sandomierskie Centrum Kultury przygotowało namiot, pod którym można było stanąć i spośród naręczy kwiatów i roślin polnych można było wybrać te, z których zostanie wypleciony wianek. Zainteresowanie wyplataniem wianków było ogromne, zostały zużyte wszystkie kwiaty i rośliny, co do jednego listka. Panie i dziewczęta, które pierwszy raz miały okazję pleść wianki, mogły liczyć na pomoc naszych instruktorek. Efektem końcowym było morze kolorowych i niepowtarzalnych wianków, które dumnie zdobiły głowy kobiet. Znalazł się także kącik, w którym młodsi (i starsi) mogli pomalować swoje twarze w najbardziej wymyślne wzory i stwory – były kwiaty, postaci z bajek, motyle, pieski, kotki.
Niedziela, 25.06.2023r., była czasem pożegnania – po uroczystej mszy świętej pożegnaliśmy tradycyjne łodzie rzeczne. Pomimo oficjalnego zakończenia pierwszych sandomierskich wianków flisackich, wciąż można było skorzystać z bezpłatnych rejsów turystycznych po Wiśle.
Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony czas!
***
Organizatorzy I Sandomierskich Wianków Flisackich:
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Sandomierz - Królewskie Miasto
Fundacja Fundusz Lokalny SMK
Napędzani Wisłą
Sandomierskie Centrum Kultury